wtorek, 20 września 2016

Konstytucja wg filozofa Georga WilhelmaFriedricha Hegla (1770-1831)

Żywe debaty i spory na temat roli Trybunału Konstytucyjnego w Polsce warto skonfrontować z myślami wielkiego filozofa Hegla w dziele "Filozofia ducha" cz.CC &535-540

"Państwo jest to obdarzona samoświadomością substancja moralna - połączenie zasad rodziny i społeczności obywatelskiej."

"Konstytucja ma gwarantować rozumność praw i ich realizację w interesie (duchu) całego narodu."

"Prawa są wyrazem obiektywnej wolności."

"Konstytucja reguluje podział funkcji władzy państwowej...Jest odgrodzeniem się od przypadkowej subiektywności zarówno poszczególnych organów władzy państwowej jak i indywidualnych osób. Gwarantuje sprawiedliwą realizację wolności. ...Ostatecznym celem konstytucji jest wolność i równość".

Hegel O WOLNOSCI:

&382 W przyrodzie panuje nie wolność lecz konieczność.
&482 Wolność jest istotą ducha - jego urzeczywistnieniem.
O ile wiedza ludzi, że wolnosć jest ich istotą, celem i przedmiotem, jest spekulatywna, to sama idea jako taka jest w rzeczywistosci tym czym ludzie są.
Pożądanie wolności nie jest pożądaniem domagającym się zaspokojenia, lecz charakterem - stanem duchowym który staje się bytem obcym dla wszelkich pożądań.
&503 Subiektywna lub moralna wolnośc jest w europejskim rozumieniu tym co nazywa się wolnością. Na podstawie jej praw człowiek powinien umieć rozróżniac dobro od zła.
&486 Wolna wola jest prawem nie tylko w jurydycznym sensie, lecz w dowolnym określeniu wolności. ...To, co jest prawem jest także obowiązkiem, to co jest obowiązkiem jest prawem. ...Ten kto nie ma żadnych praw, nie ma zadnych obowiązków, i na odwrót.

Pozostawiam te stwierdzenia bez komentarza!

link do witryny domowej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz